Trędowata!!!

Kogo widzicie słysząc „Trędowata”?

Pewnie wielu z Was czytało powieść Mniszkówny, lub chociaż oglądało film Hoffmana pod tym właśnie tytułem…

CAM00938

A tutaj Trędowata to nikt inny jak kobieta, która choruje na trąd lub chorowała w przeszłości, zmagając się teraz z powikłaniami przebytej choroby.

Jednym z powikłań jest odrzucenie społeczne. Trędowata nie dostanie pracy, jej dzieci, nawet gdy są całkowicie zdrowe nie pójdą do powszechnej szkoły. Cała rodzina będzie mieszkać w kolonii, osiedlu w którym mieszkają osoby jej podobne. Niejednokrotnie wraz z całą rodziną zmuszona, by żebrać przed hinduskimi świątyniami. Żyjąca w marazmie, bez większej nadziei na lepsze jutro.

IMG_3738

Nie moi Drodzy, trędowatym nie odpadają palce jak to opisują powieści. Nie wdając  się w szczegóły czysto naukowe i medyczne sytuacja wygląda następująco:

Na skutek uszkodzenia włókien nerwowych osoby dotknięte trądem tracą czucie w dystalnych częściach kończyn. Nie czując bólu ani nawet dotyku nie zauważają kiedy ranią sobie stopy i dłonie przy codziennych czynnościach. Jest to nagminne szczególnie wśród ludzi skrajnie ubogich w gorącym klimacie, którzy nie noszą butów, lub buty, które noszą nie chronią przed uszkodzeniami. W miejscach uszkodzeń powstają rany, które wielokrotnie zainfekowane nie goją się przez długie lata. Niektórzy spośród moich pacjentów cierpią z powodu ran nawet 40 – 50 lat!!! Często na skutek infekcji i głębokich uszkodzeń jedynym wyjściem jest amputacja palców, lub większych części kończyn. Jest to zabieg niewątpliwie okaleczający, lecz niejednokrotnie niezbędny.

Reklamy

4 myśli w temacie “Trędowata!!!

 1. Witaj Kinga. Dzielna Kobietko:) Pozdrowienia dla Ciebie i wszystkich Twoich Podopiecznych.
  Mam pytanie: Czy osoba wyleczona z trądu, badź członek jej rodziny przy wsparciu finansowym (kogoś z zewnatrz) mogliby wyjechać w inną część Indi? Tam gdzie nie są znani i rozpocząć „nowe życie”?

  1. Odpowiedź nie jest prosta i oczywista, a problem jest bardziej złożony niż się wydaje. Osoba wyleczona z trądu, przy wsparciu finansowym mogłaby wyjechać w inną część Indii, jednak nakład finansowy musiałby być potężny. Osoby z widocznymi oznakami trądu z pewnością miałyby problem ze znalezieniem pracy. Osoby bez znamion trądu (często osoby, które nigdy nie chorowały na trąd!!!) prawdopodobnie nie byłyby w stanie zarobić na swoje utrzymanie i utrzymanie nowego domu! Misjonarze tutaj starają się kształcić młodzież (przy pomocy sponsorów, adopcji serca itp. edukacja w Indiach nie jest bezpłatna!!!). Jednak młodzi ludzie nawet gdy są wykształceni przy zawarciu związku małżeńskiego przedstawiają swoją sytuację rodzinną i w konsekwencji wracają. Większość młodych ludzi nie ma szansy na to, żeby poślubić osoby NIEPOCHODZĄCĄ z kolonii trędowatych!
   Nie wiem, czy udało mi się odpowiedzieć na pytanie. Sprawa wymaga wielu wyjaśnień. Być może po powrocie do Polski będę mogła jeszcze raz poruszyć ten problem.
   Pozdrawiam!

   1. Bardżo dziękuję Kinga:) Odpowiedziałaś na moje pytanie. Owszem nasuwają się w związku z tym kolejne. Masz rację może po Twoim powrocie będzie okazcja spotkać się i porozmawiać na ten i inne tematy. Muszę przyznać, że niewiele wiedziałam o kulturze i życiu ludzi mieszkajacych w Indiach. Tym bardziej dziekuję, że dzielisz się ze mna i innymi Swoimi przeżyciami i doświadczeniami.
    Pozdrawiam serdecznie i pamiętam w modlitwie.

 2. Droga Kingo,
  (…)
  Jednym tchem przeczytałem wszystkie Twoje wpisy na blogu. Bardzo piękne i mądre, z dużym wyczuciem miejsca i sytuacji. Serdecznie gratuluję. Wierzę, że przybliży to innym świat, o którym często nie mamy zielonego pojęcia.
  (…)
  Bóg z Tobą!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s