Co wiesz o trądzie?

Trąd to całkowicie uleczalna choroba zakaźna.

Nasza wiedza w Polsce na temat tej choroby jest niestety żadna. Być może wiedza ta nie jest niezbędna, bo przecież w Polsce trądu nie mamy. Jednak przy znanych faktach, że na świecie żyje ponad 2 mln ludzi cierpiących z powodu trądu (dane niedoszacowane – wiele osób nie zgłasza się do placówek medycznych z powodu obawy przed społecznym odrzuceniem), a badania przeprowadzone przez WHO pod koniec pierwszego kwartału 2013 roku wykazują, że od roku 2005 liczba nowych zachorowań cały czas utrzymuje się na poziomie >200 tys. nowych przypadków rocznie (przy czym zdecydowana większość to przypadki odnotowane w Indiach) zobowiązuje przynajmniej środowisko medyczne do znajomości chociaż ogólnych podstaw.

Dlaczego o tym piszę?

Byłam niebywale zaskoczona rozmową przeprowadzoną z doświadczonym farmaceutą tuż przed moim wyjazdem. I chociaż pytania odnośnie mojej obawy przed taką podróżą, lub takim doświadczeniem są jak najbardziej uzasadnione, to nie spodziewałam się, że mój rozmówca tak uparcie będzie obstawał przy twierdzeniu, iż nie ma dowodów na to, że trąd można leczyć i że ludzie będący po terapii nie są zakaźni.

Dla zainteresowanych dodam tylko, że badania dowodzą, że już po podaniu pierwszej dawki leku możliwość zarażenia kolejnej osoby spada niemal do zera.

Pierwsze leki wprowadzone zostały do leczenia już w latach 40stych XX wieku. Niestety po 20 latach wykształciła się lekooporność. W roku 1981 wprowadzono terapię skojarzoną i ta, choć od tamtego czasu modyfikowana funkcjonuje do dzisiaj.

Zatrważającym jest więc fakt, że mimo znajomości leczenia zapadalność utrzymuje się na stałym wysokim poziomie.

Reklamy

2 myśli w temacie “Co wiesz o trądzie?

  1. Witaj Kinga, jesteś wielka;) zdjęcia wiele obrazują i rozumiem dlaczego ponownie pojechałaś pomagać. Jesteś dla Nich cudem.
    Adaśko bardzo dziękuje za książkę – wciągnęła Go tak, że w mig pochłonął opowieści;)
    Pozdrawiamy serdecznie i przesyłamy uściski.
    Gabi, Irek i Adaś

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s