Medycyna wśród najuboższych

Czy już Wam pisałam czym ja się tu w ogóle zajmuję?

Do moich obowiązków należy opieka nad mieszkańcami trzech kolonii zamieszkałych przez osoby dotknięte piętnem trądu. Co to znaczy? Znaczy to tyle, że nie wszyscy spośród mieszkańców chorują TERAZ na trąd. Są to osoby, które same chorowały bądź chorują na trąd, oraz w większości osoby, których członkowie rodzin obecnie lub w przeszłości, nieraz bardzo odległej chorowały na tę chorobę.

IMG_3398

Z jakimi INNYMI chorobami mam tu najczęściej do czynienia? Ze wszystkimi! Od tych których rozpoznanie i leczenie jest proste i tanie, do tych, których zdiagnozować bez pomocy specjalisty oraz odpowiedniego sprzętu nie jestem w stanie.

Tutaj uczę się co to znaczy odpowiedzialność, ale i pewnego rodzaju samotność w podejmowaniu decyzji. Nie jest to proste wiedząc jaką nadzieję pokładają we mnie moi pacjenci.

IMG_2627

Przypomina mi się scena z praktyk studenckich, kiedy to na SOR trafia pacjent przywieziony przez karetkę z bólem brzucha.  Od wejścia lekarz dyżurny dyktuje pielęgniarce listę badań, których wyniki chce mieć „na już”. USG wykonuje sam i mówi do mnie: „Pamiętaj, USG to najprostsze, najtańsze i najszybsze badanie, które możesz wykonać!” – Ma pan rację, panie doktorze… bo skąd miałby pan wiedzieć, że znajdę się tutaj, gdzie aparatu do USG po prostu nie ma.

Czytam po raz setny „Stulecie Chirurgów” Thorwalda. Koledzy z roku zapewne wiedzą o której książce mówię. Dziękuję przyjacielowi, Pawłowi M. za polecenie tej książki.

Kim byli ci wielcy  ludzie, lekarze mający do dyspozycji tylko własne zmysły? Czym medycyna była wtedy, dziesięciolecia temu, tym niejednokrotnie jest teraz tutaj. Wśród najuboższych, Trędowatych, którzy nie narzekają, że do kardiologa można się zapisać dopiero na czerwiec 2015, bo większość z nich kardiologa nie spotka nigdy w życiu…

Reklamy

Jedna myśl w temacie “Medycyna wśród najuboższych

  1. Przepiękne zdjęcia. Jesteś wielka!!!! Trzymam kciuki i wiem , że z wszystkim sobie dasz radę 🙂 Pozdrowienia i uściski

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s